život s Tempi / Life with Tempi 

Základní popis a výsledky výstav / basic description and shows results 

 

Od prvního dne, co jsme si Tempi přivezli jako malé chundelaté klubíčko (18.06.2011), se stala nedílnou součástí naší rodiny a našich životů. Jako každé ČéVéčko potřebuje kolem sebe hodnou smečku a její neustálou přítomnost. Kromě toho také spoustu podnětů na zabavení a možnost, jak vybít svůj temperament. Na oplátku si svou divokou vlčí krásou, přirozeností, instinkty a chytrostí všechny kolem sebe podmanila a my si ani na okamžik neumíme představit, že bychom ji neměli:-D.

Je to typický představitel československého vlčáka. Má perfektní vlčí vzhled. Její barva je vlkošedá s nazrzlou hlavou a tlapkami.

Ve štěněčím věku jsme si jako všichni majitelé ČSV museli projít obdobím šíleného kousání, rozkousávání, přežvykování a škubání. Prostě v té hubě furt musela něco mít a bylo jí jedno, jestli je to nábytek nebo páníčkova noha:-). Úleva přišla s výměnou zubů, to už jsme tolik nekrváceli :-)… a zhruba kolem 1,5 roku se trošku začala klidnit i povahově. Dnes už klidně sedí a nechá si vytočit klíště, vyčistit uši i zuby… atd.

Tempi je napůl venkovní a napůl domáci pes. Prvních pár týdnů spala s námi doma, ale pak jsme ji vyrobili její vlastní zázemí. Má na zahradě kotec s boudou, každou noc spí tam. Ale když jsme doma, bereme si ji dovnitř. Jsme zvyklí na její přítomnost stejně jako ona na naši. Není problém, v případě potřeby, ji zavřít do kotce i přes den, ale po nějaké době začne výt a volat svou smečku. V podstatě nám dáva najevo, že už jsme to s tou samotkou trošku přehnali J.

Za svou smečku považuje naši rodinu a blízké přátele. Kdykoliv jsou u nás na návštěvě, pořád se na ně sápe a snaží se jim vyjádřit svou láskuJ. Tempi je ale také velmi přátelská vůči cizím lidem. I úplně neznámým lidem umí projevit velkou náklonnost, když vidí, že o ni mají zájem. Kdo Tempi poznal, ví o čem mluvím:-)

Samostatnou kapitolou jsou děti. Ty přímo miluje. Za toto asi můžeme být vděční naší chovatelce ze stanice Steelmaker, protože Tempi byla bezvadně socializovaná a od malička měla kontakt s dětmi. Díky svému temperamentu a energii sice Tempi malé prcky občas rozráží jako kuželky, ale obavy rodičů jsou hned ty tam, když vidí, že to končí jen olizováním.

Co se týče její náklonnosti, je to čistě na ní. Když se chce mazlit, pořád se otírá o nohy, strká čumák mezi nohy, šplhá se na nás, olizuje a žádá si o pozornost. Ovšem jakmile nechce, tak se jí prostě nechceJ… před pohlazením uhýbá anebo se zvedne a jde si lehnout na druhou stranu místnosti. Když je „donucena“ páníčky se mazlit, tak to sice přetrpí, ale dává svým otráveným kňouráním najevo, že v tu chvíli námi naprosto pohrdá :-D :-D. Ale nás baví ji občas zlobitJ.

Její úžasná chytrost a schopnost ničit věci je plně v souladu se standardem ČSVJ. Na boudě a kotci, který jsme postavili, nám okamžitě ukázala slabiny. Vytrhala krycí linoleum, rozkousala střechu atd. Ukázala nám několik způsobů, jak se dá utéct ze zahrady, rozebrat plot, překousat nebo rovnou vyhrabat stromky a keře, předstírat lásku za účelem krádeže jídla a tak podobně. Prostě nás drží neustále ve střehu. 

Vztah vůči ostatním psům se různí. Obecně platí, že ostatní fenky a štěňata si chce podmaňovat, pouští na ně hrůzu a dává najevo, že je tu šéf. Se psy je většinou zadobře. Ale taky si velmi dobře pamatuje křivdy z mládí. Pokud byl na ni nějaký pes zlý, když byla ještě štěně, tak mu to v dospělosti vrací i s úroky. Naopak to platí také. Pokud si s ní hráli, tak i v dospělosti si to pamatuje a je na ně hodná.

Tempi má pouze základní výcvik ovladatelnosti. Na cvičák jsme s ní chodili rok a moc jí to šlo. Za pamlsek uměla opravdu zázraky a nechávala za sebou i německé ovčákyJ. Geny předků se v ní ale projevují při lovu. Jakmile vidí srnu, zajíce nebo veverku, okamžitě startuje. Láká ji cokoliv, co je rychlejší než ona J. Na toto se nám ale osvědčil elektrický obojek. Dostala párkrát menší dávku a dnes už stačí jen zvukový signál, aby nechala pronásledování.

Je to i dobrý hlídač. Jakmile se začne někdo pohybovat kolem naší zahrady, začne vyštěkávat a dávat najevo, že si to všechno ohlídá. Se štěkáním nemá problém, umí to i na povel.